Historie střelnice - Sportovně střelecký klub Zlín

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Takto vypadala střelnice ještě roku 1950.

Naše střelnice SSK Zlín byla postavena v r.1942 pro střelecké potřeby zbraní SA ve Zlíně. Investorem stavby byl městský úřad Zlín, stavební práce provádělo stavební oddělení  firmy Baťa. Celkové náklady na zbudování střelnice představovaly v tu dobu více než 700.000 Kč. Technické zařízení (tj. pojezdové  rámy terčů do okopu na vzdálenost 100 a 200 metrů a přitahovací lanovky na elektrický pohon) dodala firma Anschütz Berlin. Montáž zařízení prováděl pan Spieth z Berlína. Bohužel toto zařízení nepřežilo uživatele střelnice po roce 1945. 
Takto vypadá střelnice dnes.

Střelnice pouze s minimálními úpravami a údržbou se v celkem dobrém stavu dožila roku 1986, kdy byla těžce poškozena při průtrži mračen a následující záplavě. Panovalo mnoho názorů, že se střelnice musí zlikvidovat. Tehdejší vedení klubu ale prosadilo záchranu a rekonstrukci objektu.
Při opravě střelnice a částečné rekonstrukci byla střelnice uvedena do lepšího stavu, než v jakém se nacházela před povodní. Byl zde vybudován sál pro střelbu ze vzduchových zbraní, o 13-ti stavech. Tento sál, při současné světové tendenci rozšiřovat střelbu ze vzduchových zbraní, hrál, hraje a bude hrát důležitou úlohu zejména při výchově mládeže.
Oprava a rekonstrukce si vyžádaly částku téměř 200.000 Kč, kterou hradila Česká pojišťovna. V neposlední řadě významnou roli hrály i dobrovolné brigády členů klubu, ve výši několika tisíc hodin.
V minulosti byla střelnice v bezplatném používání OV Svazarmu, který ji dal do správy Sportovně Střeleckému Klubu (SSK Zlín), ovšem bez jakýchkoliv prostředků na údržbu. Po rozpadu Svazarmu se pracně rozplétaly majetkové poměry. V současné době je střelnice majetkem města Zlína, které ji dalo do bezplatného pronájmu SSK Zlín, a to s několika podmínkami (např. bezplatné používání městskou policií, umožnění střelby širší veřejnosti a bezpečnostním agenturám za úhradu).
Střelnice je balisticky schválena pro sportovní střelbu všech disciplin JSSA a z velkorážných pistolí na 25 a 50 metrů.
Poměrně dobrá technická úroveň střelnice (3 otočné stavy na 25 metrů, 9 míst na 50 metrů, 13 míst na vzduchovkovém sále), příznivé umístění střelnice v blízkosti městské dopravy, umožňovaly vždy provádět sportovní střelbu na dobré úrovni a byla zde vychována řada vynikajících střelců, kteří úspěšně reprezentovali nejen naše město, ale v zahraničí i naši republiku.
Nejúspěšnějším střelcem ze Zlína je bezesporu Jana Kopalová – Miklová, která po řadě medailových umístění na mistrovstvích Evropy juniorů, ve střelbě ze vzduchové pistole a SP 30 + 30, se stala vítězem ve světovém poháru, mistryní Evropy ve SP 30 + 30 a probojovala se na olympiádu v Barceloně (to však již jako rakouská státní občanka).Dalšími velkými nadějemi, které vyrostly na naší střelnici a stále reprezentují  střelce s ČR jsou Ing.Pavel Hrabalík a Rostislav Červenka.
Sportovně střelecký klub Zlín, který je členem Českého střeleckého svazu a tudíž i součástí Mezinárodní asociace sportovní střelby, má 40 členů a jeho hlavní náplní je provozování sportovní střelby :
– Z pušky i pistole, dle pravidel JSSA, na 50 a 25 metrů.
– Střelbu ze vzduchových zbraní na 10 metrů (zejména olympijských disciplín).
– Střelbu z historických zbraní (puška, pistole, revolver).
– Terčovou střelbu z velkorážných pistolí a revolverů na 25 metrů, zejména jako kondiční střelbu pro držitele těchto zbraní.
- SSK Zlín má základnu mládeže pro výcvik mladých střelců.

Členové se úspěšně zúčastňují taktéž závodů organizovaných jinými kluby, mistrovství republiky a dalších akcí.
 
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky